co to jest portret

Strona jest o portretach ale tak wałaściwie co to jest portret? Dobrze byłoby je zdefniować. Portret, to nic innego jak wizerunek, czy podobizna danego człowieka.  Historycznie w dawnej Polsce nazywany był konterfekt, jest to dawna nazwa portretu Przedstawia konkretnego człowieka (lub grupę osób) z uwzględniając i odwzorowując jego indywidualne cechy i stan psychiczny.

Portret występuje w różnych dziedzinach sztuki: w malarstwie, w grafice, rzeźbie, czy fotografii.

co to jest portret

 

Dziś odpowiemy sonie na pytanie co może przedstawiać portret? Jak uchwycić dana osobę na płótnie malarskim?

Portret może zarówno przedstawiać całą postać (jest to nazwane en pied) lub jej część. Najczęściej jednak przedstawia się na portrecie popiersie lub samą głowę, rzadziej do kolan. En face - czyli osobę portretowaną przedstawia się na portrecie na wprost. Można również z profilu, albo z twarzą skierowaną w bok. Portrety można podzielić również w zależności od liczby osób portretowanych.  Portrety mogą być jednoosobowe (indywidualne) podwójne, zbiorowe czyli wieloosobowe.

Szczególną formą portretu jest portret własny artysty - autoportret. Z portretu wywodzi się jego odmiana zwana karykaturą, będąca skrzywionym prześmiewczym przedstawieniem danej osoby.

 

portret na prezent

Wszyscy uwielbiają dostawać prezenty. Robiąc prezent po raz kolejny stajemy przed dylematem: co kupić na prezent.  Na pewno nie garnki czy przybory toaletowe :-( Kolejny portfel, skarpetki, jakaś biżuteria, ale czy to jest dobry pomysł na przezent? Wszystko to wydaje się być oklepanym zakupem. Dobrze jest się wykazać oryginalnością i mile zaskoczyć niepowtarzalnym prezentem.

Co zatem może być wyjątkowym prezentem?

Zamówiony u nas portret. Portret na prezent. Na pewno nikt nie przejdzie obok niego obojętny. Wzbudzi emocje i zostanie wyeksponowany w centralnym miejscu w domu obdarowanego. Nie zużyje się i nikt o nim nie zapomni. Autentyczny, oryginalny, jedyny w swoim rodzaju portret.

Podkategorie